Как да направите телефона си по-ярък под палещото слънце

Модерните смартфони имат доста ярки дисплеи, особено в сравнение със старите LCD панели с LED подсветка. Но има доста прост трик, за да направите телефона си още по-ярък и не изисква никакви технически познания (въпреки че ще ви дадем част от тях в следващите параграфи). Отказът от отговорност тук е, че всичко, което ще направим да говорим за опасенията OLED дисплеи, а не LCD панели. Нека първо поговорим накратко за яркостта.

Нека първо да поговорим за водещите смартфони напоследък и безумните твърдения за 4500 нита яркост и повече. Няма да навлизаме дълбоко във физиката, но забавен факт е, че една нита яркост е еквивалентна на светлината от една свещ на квадратен метър (1 cd/m2).

Така че, човек би си помислил, че 5000 свещи, осветяващи този квадратен метър, са доста ярки. И е ярък, но има малка измама, която повечето производители използват, за да извадят тези числа. Тази измама се нарича APL (средно ниво на картината) и също така е основният механизъм на нашия малък трик, за да направим телефона ви по-ярък.

Терминът „средно ниво на картина“ се използва за описание на осреднената яркост на изображението по екрана. И тъй като белите пиксели са най-ярките, ще ги използваме, за да опростим обекта.

Представете си екран, показващ изцяло бяло изображение при максималната настройка за яркост на вашия телефон. Това е 100% APL. Ако направите половината от изображението чисто черно, това става 50% APL и така нататък, и така нататък.

Така че обикновено има дребен шрифт под тези твърдения за 4500 или 5000 нита от производителите на смартфони, като се казва, че тази яркост е постигната при 1% APL или 5% APL. Това означава, че екранът показва само малка част от бели пиксели.

В реалния живот почти никога не използваме телефоните си по такъв начин. Средното ниво на картината на ежедневното ни съдържание варира, но почти никога не е в крайностите – 100% APL изображение с изцяло бяло или 1% APL почти без бяло.

Защо има разлика в яркостта между 1% APL и 100% APL, може да попитате. Това се дължи на специфичния начин на работа на OLED панелите и как се разпределя мощността. Представете си маркуч с вода (благодаря, Пийт, за страхотната аналогия). Ако го оставите отворен, скоростта на водата не е много висока. Но ако го стиснеш, можеш силно да увеличиш скоростта и да напръскаш съседа си (ако го заслужава, разбира се).

OLED разпределението на мощността е същото. 100% APL е аналогичен на широко отворения маркуч, докато 1% APL е доста притиснат. Скоростта на водата е яркостта, която можете да получите, така че когато „стиснете“ OLED панел, за да освети само няколко пиксела, изходът е по-голям от случая, когато „отворите“ маркуча за захранване и пуснете целия екран бяло.

Таблицата по-горе показва яркостта при APL 20%, нашата собствена оценка за най-често срещаното ниво на картината и добра „средна точка“. Можете да проверите този нов показател в нашите ревюта на телефони.

Може би вече сте се досетили какво ще напишем по-нататък или сте знаели през цялото време. Но ако вземем предвид всичко по-горе, можете да направите своя смартфон по-ярък, ако поддържате APL по-нисък.

Изборът на изцяло черен фон може да направи чудеса в тази ситуация. Това не само ще даде повече сок на иконите на началния ви екран, но и субективно ще изглеждат по-ярки поради контраста.

Можете да използвате тъмен режим, колкото можете, в цялата система или в определени приложения, за да увеличите допълнително този ефект. Въпреки това е много по-сложно, когато консумирате медии, където нямате контрол върху това какво изображение се показва. И все пак, когато използвате приложения или интерфейса на телефона си като цяло, този малък трик може да ви помогне да повишите малко яркостта и да ви улесни под палещото слънце.